ازکارافتادگی و حالت اشتغال چاپ ایمیل
سه شنبه, 05 بهمن 1389 ساعت 09:09
یوسف مجتهد
از کارافتادگی شامل 2بخش کلی و جزئی است که برای هرکدام در قوانین، امتیازات و تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.

تمامی جانبازان با هر درصد جانبازی باید در کمیسیون‌های پزشکی از جهت از کارافتادگی مورد معاینه قراربگیرند و وضعیت آنان تعیین شود. برابر دستورالعمل تعیین از کارافتادگی کلی جانبازان گردش‌کار مصوب 81/5/16 فرماندهی معظم کل قوا، تمامی جانبازان در کمیسیون‌های پزشکی، مورد بررسی قرارخواهند گرفت. چنانچه از کارافتاده کلی تشخیص داده شوند آرای آنان در 4نسخه تهیه خواهد شد و حسب مورد به مراجع ذی‌ربط جهت ارائه تسهیلات ارجاع می‌شود و درصورتی که از کارافتاده کلی نباشند، تنها یک برگ مبنی بر عدم از کار افتادگی کلی در پرونده بایگانی شده و موضوع به اطلاع جانباز خواهد رسید.

جانبازان مستخدم که از کارافتاده کلی می‌شوند با رضایت شخصی می‌توانند در دستگاه محل خدمت خود از امتیاز قانون حالت اشتغال استفاده کرده و بدون حضور در محل کار از حقوق و مزایای کامل بهره‌مند شوند و در صورتی که مایل باشند همچنان در محل کار خود خدمت کنند؛ این موضوع مانع از دریافت حقوق ایثارگری آنان نخواهد بود و آنان به استناد نظریه معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهوری به شماره 26577 مورخ 85/4/5 که اعلام می‌دارد: «حقوق حالت اشتغال نیز مشمول حکم تبصره (حقوق بابت جانبازی) بوده و دریافت آن توأم با دریافت حقوق از بابت استخدام (رسمی یا غیررسمی) بلامانع است و در این خصوص تفاوتی میان مستخدم بودن یا نبودن جانباز پیش از وضعیت جانبازی وجود ندارد.

ضمن آنکه در تبصره الحاقی مورد بحث، مسبوق بودن برقراری و دریافت حقوق حالت اشتغال بر استخدام و دریافت حقوق از بابت آن شرط نشده است» از این حقوق برخوردارند. بنابراین تمامی جانبازانی که مستخدم و دارای رای از کارافتادگی هستند و همچنان مایل باشند در محل خدمت خود حاضر شوند، می‌توانند از بنیاد شهید و امور ایثارگران متقاضی حقوق حالت اشتغال به‌عنوان حقوق ایثارگری باشند.

سایر مزایایی که به دارندگان رای از کارافتادگی کلی تعلق می‌گیرد عبارت‌اند از:

1- حسب ماده 79 قانون نظام صنفی، یکی از فرزندان جانباز از کارافتاده کلی می‌تواند متقاضی پروانه کسب باشد.

2- حسب بند الف ماده 45قانون خدمت وظیفه عمومی، یک نفر از فرزندان یا برادران جانبازی که طبق نظر شورای پزشکی بنیاد قادر به اداره امور شخصی خود نباشد از خدمت معاف خواهد شد. اینگونه جانبازان معمولا در بین جانبازان ازکارافتاده کلی هستند. ضمنا این امتیاز قانونی، علاوه بر تسهیلاتی است که در عنایات مقام معظم رهبری به ایثارگران و خانواده آنان درباره معافیت از خدمت وظیفه عمومی شده است.

3- حسب قانون استخدام جانبازان، اسرا و افرادخانواده شهدا، جانبازان از کارافتاده، و... مصوب 67/10/7 مجلس شورای اسلامی، خانواده جانبازان از کارافتاده از مزایای استخدامی در دستگاه‌های مشمول این قانون، برخوردار هستند.

4- حسب قانون نحوه بازنشستگی جانبازان... مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی،‌ تمامی جانبازان 40درصد و بالاتر که در آستانه از کارافتادگی کامل باشند می‌توانند از سقف نهایی سنوات ارفاقی یعنی 10سال استفاده کنند.

5- در لایحه جامع خدمات رسانه به ایثارگران که در انتظار تصویب نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است موادی به جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی اختصاص یافته است که در صورت تصویب از آن برخوردار خواهند شد.

6- در صورتی که جانبازی از کار افتاده کلی شناخته نشود ولی از کار افتاده جزئی شناخته شود، حسب ماده (6) دستورالعمل نحوه اجرای قانون حالت اشتغال موضوع گردش‌کار مصوب 74/6/19 فرماندهی کل قوا باید از طریق بنیاد شهید و ایثارگران حقوق وظیفه به ایشان پرداخت شود.

 

نظرات  

 
#5 رضا احمدي 15 بهمن 1391 ساعت 12:40
باسلام ايا بهتر نيست جانبازان بالاي بيست وپنج درصد كه مايل به باز نشستگي هسنتدبازنشسته كنيد وافرا مستحدوشايسته وبيكار را جاي گزين كرد
نقل قول
 
 
#4 یزدان پناه 07 آذر 1391 ساعت 11:57
باسلام ودرودبه رهبرعزیزومسئولین محترم چراهیچیک ازمراجع محترم قانونگذاربه فکرجانبازان زیر25درصدنیستندمگرتعدادکل جانبازان جنددرصدملت محترم وطن عزیزمان میباشدویاجانبازان برای درصددرجبهه های جنگ تحمیلی ازجان خودگذشته وجانفشانی میکردندای کاش درددیدنی بودشایدبادیدن دردمازیر25درصدیهاکمی هم بفکرمامیشدند
نقل قول
 
 
#3 یونس داور بالابگلو 18 تیر 1390 ساعت 11:44
با سلام و. درود به رهبر عزیزم بنده جانباز 25% حالت اشتغال در سال 1380 کار افتاده کلی شدم همشرایط بنده سالهاست از مزایای حق وحقوق برخوردارمیباشد وبنده محروم از کل مزایای جانبازی هستم آیا این عدالت عدل علی است که مسئولین بنیاد حقوق جانبازی را سلیقه ای عمل میکنند در صورتیکه بنده اجاره نشنم وفرزندانم در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند خواهشمند هستم دستور فرمائید بنده را مثل همترازانم به حقوق جانبازیم برسم جانم فدای رهبر مرک بر ضد ولایت فقیه
نقل قول
 
 
#2 یونس داور بالابگلو ا 03 تیر 1390 ساعت 20:26
باسلام به رهبر فرزانه من از شماممنون هستم حقایق را منتشر می کنید من جانباز 25%شیمیای وموج گرفتگیویکی از دستانم کار افتاده است هم شرایط من وهم تراز من سالهااست به مزایای حق وحقوق دریافت میکنند من حتی یک ریال هم نداده اند مسئولین بنیاد حقوق جانبازی را سلیقه ای پرداخت میکنند شش سال است بخاطر حق وحقوقم می دوم چرا بایدمن جانبازوخانواده ام زیرفقردرنهایت مظلومیت به سر ببریم واقعا برای مسئولین بنیادمتاسفم برای کسانی که این تعبیض رو بوجود آوردندشدیدترین درد ومشکلات جسمی وروحی به من وارد کرده است اصلا حلال نخواهم کرد تقاضا دارم به رنج نامه من جواب بدهید اجاره نشینم چهار ماه است اجاه نداده ام وفرزندم به دانشگاه آزاد نمی رود همسرم دارد از من جدا میشود دیگر به آخر خط رسیدم متشکرم
نقل قول
 
 
#1 یونس داور با لابگلو 14 اردیبهشت 1390 ساعت 15:11
باسلام بنده یونس داور هستم از تبریز با توجه سالهاست در خدمت بنیاد شهید بودم ده سال پیش از کار افتاده کلی شده ام ولی متا سفا نه از آن تاریخ از حق وحقوقم محروم هستم همکاران شاغل در بنیاد که همشرایط من بوده اند دهسال است ازحق وحقوق برخوردار هشتند آیا این تبعیض نیست هم طراز وهم شرایط من سا لهاست از حقوقشان گرفته باشد ودر خانواده ام مشکل ایجاد کرده می گویند چرا یکی از همسایه که هم شرایط ماست ماهیانه وعیدی می گریند ما محروم باشیم که این عوامل دست هم داده وما در کشور خود غریبه می دانیم بخدا دیگر مشکل مالی خفه ام کرده از طرف دیگر اجاره نشین هستم ودو فرزند دارم ویک برادر معلول جسمی وذهنی ویکاز فرزندانم در دانشگه آ زاد واز همه بدتر دخترم چهار سال است نامزد کرده توان مالی اجازه نمی دهد جهیزیه تهیه کنم ضمنا به تمام مسئولین استانی ومر کز تا کنون هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته متشکر م
نقل قول